Dobry portret to zdjęcie, które opowiada historię

Dobry portret to zdjęcie, które opowiada historię

Dobre zdjęcie portretowe to nie tylko odzwierciedlenie rysów twarzy potretowanej osoby, ale przede wszystkim próba pokazania jej charakteru i osobowości. Dlatego fotograf, niezależnie od tego, czy wykonuje zdjęcia do rodzinnego albumu, czy też zdjęcia biznesowe (np. do CV) stara się w trakcie sesji nie tylko nawiązać bliski kontakt z klientem, ale i poznać go bliżej – uchwycić charakterystyczne dla tej osoby pozy, gesty, spojrzenia.

Przeglądając najsłynniejsze i najbardziej znane portety (niezależnie od tego, czy są to zdjęcia, obrazy czy rysunki lub grafiki) zauważymy z pewnością, że dobre zdjęcie portretowe opowiada jakąś historię. Nie jest osadzone w pustce. Cała scenografia, otoczenie, lokalizacja, a nawet przygotowanie do sesji musi być podporządkowane określonej narracji. Rolą fotografa i współpracujących z nim ludzi odpowiedzialnych za stylizację czy makijaż jest stworzenie takich warunków, w których ta narracja jest historią osoby na zdjęciu.

Oczywiście nie zawsze jest to proste – w przypadku zdjęć biznesowych możemy starać się uchwycić bohatera sesji w działaniu, w naturalnym dla niego środowisku (np. w biurze) albo też przeciwnie – za pomocą odpowiednio dobranej lokalizacji pokazać jakąś sprzeczność, zaskoczyć niecodziennym dla niego otoczeniem. W przypadku zdjęć do CV, pole działania jest jeszcze bardziej ograniczone – tu w praktyce dysponujemy jedynie światłem, kostiumem i makeupem. Ale dla doświadczonego fotografa i to wystarczy w zupełności.

Comments are closed.